Stan na 29 sierpnia 2026. Kwoty pochodzą z Załącznika nr 2 do Programu Priorytetowego Czyste Powietrze w wersji obowiązującej dla wniosków składanych od 20 lipca 2026 roku. Wiążącą wersję znajdziesz zawsze na czystepowietrze.gov.pl.
Sąsiad przyszedł do mnie w lutym z wydrukiem z internetu i pretensją, że fundusz przyznał mu 18 tysięcy, a w tabeli stało czterdzieści pięć. Wydruk pochodził z bloga sprzed reformy, kolumnę wybrał sobie tę najładniejszą, a o tym, że dotacja nie może przekroczyć kwoty z faktury, nikt mu nie powiedział. Siedzieliśmy nad tym półtorej godziny, zanim zobaczył, gdzie zniknęła reszta.
Tabela dofinansowania Czyste Powietrze ma trzy kolumny, bo program ma trzy poziomy: podstawowy, podwyższony i najwyższy. Każdy z nich ma własną stawkę na ten sam metr ocieplenia i własny limit na tę samą pompę ciepła. Dopóki nie wiesz, w której kolumnie stoisz, każda liczba z internetu jest przypadkowa.
Poniżej masz komplet stawek jednostkowych, limity na źródła ciepła i trzy symulacje policzone na konkretnych domach: 120 metrów w poziomie podstawowym, 90 metrów w podwyższonym i 160 metrów w najwyższym. Z kosztami po jednej stronie i dotacją po drugiej, bo dopiero to pokazuje, ile zostaje do dopłacenia z własnej kieszeni.
Spis treści:
- Tabela dofinansowania Czyste Powietrze 2026: stawki jednostkowe
- Jakie są stopnie dofinansowania w programie Czyste Powietrze
- Ile zwrotu za okna w programie Czyste Powietrze
- Trzy symulacje: ile dotacji wychodzi na konkretnym domu
- Ile trzeba mieć wkładu własnego na Czyste Powietrze
- Jakie grzejniki do programu Czyste Powietrze
- Na co uważać przy dotacji Czyste Powietrze
- Czy opłaca się korzystać z programu Czyste Powietrze
- Najczęściej zadawane pytania
- Tabela dofinansowania Czyste Powietrze – co z tego zapamiętać
Tabela dofinansowania Czyste Powietrze 2026: stawki jednostkowe
Stawka jednostkowa mówi, ile maksymalnie fundusz dopłaci do jednego metra kwadratowego danej pracy. Poniżej wartości dla wniosków składanych od 20 lipca 2026 roku, po podwyżce o mniej więcej 10 procent.
| Zakres prac | Poziom podstawowy | Poziom podwyższony | Poziom najwyższy |
|---|---|---|---|
| Ocieplenie ścian zewnętrznych | 110 zł/m² | 193 zł/m² | 275 zł/m² |
| Ocieplenie stropów, poddaszy i dachu | 88 zł/m² | 154 zł/m² | 220 zł/m² |
| Ocieplenie podłóg | 66 zł/m² | 116 zł/m² | 165 zł/m² |
| Stolarka okienna | 528 zł/m² | 924 zł/m² | 1 320 zł/m² |
| Stolarka drzwiowa | 1 100 zł/m² | 1 925 zł/m² | 2 750 zł/m² |
| Brama garażowa | 660 zł/m² | 1 155 zł/m² | 1 650 zł/m² |
| Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła | 6 680 zł/zestaw | 11 690 zł/zestaw | 16 700 zł/zestaw |
| Limit łączny na termomodernizację | 33 200 zł | 58 100 zł | 83 000 zł |
Kolumny nie są przypadkowe. Najwyższy poziom to pełny koszt jednostkowy przyjęty w programie, podwyższony to jego 70 procent, podstawowy 40 procent. Dlatego 275, 193 i 110 zł za metr ocieplenia ścian opisują dokładnie tę samą pracę, tylko rozliczaną inną stawką. Do tego doszła podwyżka z 20 lipca: ściany były po 250 zł za metr w najwyższym poziomie, okna po 1 200 zł.
Druga tabela dotyczy źródeł ciepła, instalacji i dokumentów. Tu limity są kwotowe, nie metrażowe.
| Pozycja | Podstawowy | Podwyższony | Najwyższy |
|---|---|---|---|
| Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie | 18 000 zł | 31 500 zł | 45 000 zł |
| Dolne źródło ciepła do pompy gruntowej | 8 000 zł | 14 000 zł | 20 000 zł |
| Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie | 14 080 zł | 24 640 zł | 35 200 zł |
| Pompa ciepła powietrze/powietrze | 4 480 zł | 7 840 zł | 11 200 zł |
| Kocioł na pellet lub zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie | 8 200 zł | 14 350 zł | 20 500 zł |
| Ogrzewanie elektryczne inne niż pompa ciepła | 4 480 zł | 7 840 zł | 11 200 zł |
| Podłączenie do sieci ciepłowniczej z przyłączem | 8 900 zł | 15 575 zł | 22 250 zł |
| Instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody | 8 200 zł | 14 350 zł | 20 500 zł |
| Audyt energetyczny z dokumentem podsumowującym | 480 zł | 840 zł | 1 200 zł |
| Świadectwo charakterystyki energetycznej | 160 zł | 280 zł | 400 zł |
Dwie zmiany, które łatwo przeoczyć. Pompa powietrze/woda bez podwyższonej klasy efektywności wypadła z katalogu, więc krążące jeszcze po sieci kwoty 12 600, 22 000 i 31 500 zł nie obowiązują. Fotowoltaiki w tabeli nie ma od marca 2025 roku, przeniesiono ją do programu Mój Prąd. Maksymalna kwota dotacji na całe przedsięwzięcie sięga 170 100 zł, ale to wariant z gruntową pompą ciepła w poziomie najwyższym. Pełny kontekst zmian, terminów i wykluczeń rozłożyłem w przewodniku o tym, jak działa czyste powietrze 2026.
Jakie są stopnie dofinansowania w programie Czyste Powietrze
Stopnie są trzy i to one wybierają kolumnę w tabeli. Poziom podstawowy daje do 40 procent kosztów kwalifikowanych, podwyższony do 70 procent, najwyższy do 100 procent. O przypisaniu decyduje dochód, nie stan domu ani rodzaj kotła.
| Poziom | Procent kosztów | Kryterium dochodowe |
|---|---|---|
| Podstawowy | do 40% | roczny dochód wnioskodawcy do 135 000 zł |
| Podwyższony | do 70% | miesięcznie na osobę do 2 250 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub do 3 150 zł w jednoosobowym |
| Najwyższy | do 100% | miesięcznie na osobę do 1 300 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub do 1 800 zł w jednoosobowym, albo prawo do zasiłku |
Trzy pułapki psują ludziom kalkulację najczęściej. Pierwsza: poziom podstawowy liczy się od dochodu rocznego wnioskodawcy, a dwa wyższe od dochodu miesięcznego na osobę w gospodarstwie. To dwie różne metody i nie da się ich porównać na oko. Druga: krążąca po internecie liczba 50 procent w poziomie podstawowym przestała obowiązywać przy reformie z marca 2025 roku. Trzecia, najmniej znana: poziom najwyższy przysługuje wyłącznie budynkom o zapotrzebowaniu powyżej 140 kWh na metr kwadratowy rocznie, więc sam niski dochód nie wystarczy.
Przedsiębiorcy mają dodatkowy limit przychodu: czterdziestokrotność minimalnego wynagrodzenia przy poziomie podwyższonym i dwunastokrotność przy najwyższym. Jak policzyć dochód i który dokument jest potrzebny, rozpisałem osobno przy temacie czyste powietrze progi dochodowe i kalkulator.
Ile zwrotu za okna w programie Czyste Powietrze
Za stolarkę okienną dostaniesz do 528 zł za metr kwadratowy w poziomie podstawowym, do 924 zł w podwyższonym i do 1 320 zł w najwyższym. Liczy się powierzchnia okna w świetle otworu, a nie liczba sztuk, więc dwa wąskie okna na klatce dadzą mniej niż jeden przeszklony taras.
Przeciętny dom jednorodzinny ma od 12 do 20 m² okien. Przy 15 m² daje to 7 920 zł w poziomie podstawowym, 13 860 zł w podwyższonym i 19 800 zł w najwyższym. To nadal jest sufit, nie wypłata. Jeśli okna z montażem kosztowały 1 100 zł za metr netto, w poziomie podstawowym dostaniesz 440 zł za metr, bo 40 procent z 1 100 jest mniejsze niż 528. Robocizna towarzysząca wymianie, czyli obróbki i parapety, mieści się w tym samym limicie i nie może przekroczyć 10 procent kosztu stolarki.
Drzwi zewnętrzne rozliczają się tak samo, po 1 100, 1 925 albo 2 750 zł za metr, brama garażowa po 660, 1 155 albo 1 650 zł. Jeśli masz już efektywne źródło ciepła, na przykład kocioł minimum klasy 5, możesz wnioskować o samą termomodernizację bez wymiany pieca. Limit łączny jest wtedy niższy: 19 200 zł w poziomie podstawowym i 33 600 zł w podwyższonym, a poziom najwyższy w tym wariancie nie występuje.

Trzy symulacje: ile dotacji wychodzi na konkretnym domu
Tabela pokazuje sufity, a nie wypłaty. Poniżej trzy przypadki policzone od kosztorysu, a nie od limitu. Ceny robót przyjąłem z ofert, które zbierałem w tym roku, więc u ciebie mogą się różnić o kilkanaście procent w każdą stronę. Mechanika liczenia jest wszędzie ta sama.
Dom 120 m², poziom podstawowy, pompa ciepła i ocieplenie ścian
Parterówka z lat osiemdziesiątych, 105 m² ścian do ocieplenia po odjęciu otworów, kopciuch do wymiany. Dochód mieści się w progu podstawowym, więc pracujemy na 40 procentach.
| Pozycja | Koszt netto | Dotacja |
|---|---|---|
| Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie z montażem | 42 000 zł | 14 080 zł |
| Ocieplenie ścian 105 m² po 250 zł/m² | 26 250 zł | 10 500 zł |
| Audyt energetyczny | 1 500 zł | 480 zł |
| Świadectwo charakterystyki energetycznej | 500 zł | 160 zł |
| Razem | 76 170 zł brutto | 25 220 zł |
Dwie rzeczy z tego rachunku. Pompa kosztowała 42 tysiące netto, ale wypłacono 14 080 zł, bo tyle wynosi limit w poziomie podstawowym. Ocieplenie poszło odwrotnie: stawka jednostkowa dawała 11 550 zł, a wypłacono 10 500 zł, bo 40 procent faktycznego kosztu było niższe. Zawsze wygrywa mniejsza z tych dwóch liczb.
Z kieszeni zostaje 50 950 zł. Dotacja pokryła 33 procent rachunku brutto, choć w tabeli stoi 40 procent. Różnicę zjadły VAT i limit na pompę.
Dom 90 m², poziom podwyższony, kocioł na pellet, okna i poddasze
Emerytowane małżeństwo, dochód na osobę mieści się w progu podwyższonym, czyli 70 procent. Dom murowany, poddasze nieużytkowe do ocieplenia, okna z 1998 roku, stary kocioł zasypowy.
| Pozycja | Koszt netto | Dotacja |
|---|---|---|
| Kocioł na pellet o podwyższonym standardzie z montażem | 24 000 zł | 14 350 zł |
| Wymiana okien 14 m² po 1 300 zł/m² | 18 200 zł | 12 740 zł |
| Drzwi zewnętrzne 2 m² po 2 800 zł/m² | 5 600 zł | 3 850 zł |
| Ocieplenie poddasza 90 m² po 160 zł/m² | 14 400 zł | 10 080 zł |
| Audyt i świadectwo | 2 000 zł | 1 120 zł |
| Razem | 69 636 zł brutto | 42 140 zł |
Przy drzwiach zadziałał limit jednostkowy: 70 procent z 5 600 zł dałoby 3 920 zł, ale stawka 1 925 zł za metr przy dwóch metrach ucina wypłatę do 3 850 zł. Przy oknach i poddaszu było odwrotnie, wygrał procent od faktury. Termomodernizacja zamknęła się w 26 670 zł, więc mieści się nawet w niższym limicie łącznym, czyli 33 600 zł.
Z kieszeni zostaje 27 496 zł, a dotacja pokrywa 61 procent rachunku. To jest ten przypadek, w którym program faktycznie zmienia decyzję o inwestycji.
Dom 160 m², poziom najwyższy, kompleksowa termomodernizacja
Dom po rodzicach, zapotrzebowanie powyżej 140 kWh na metr rocznie, więc audyt wymusza pełny zakres prac i dopiero taki budynek w ogóle kwalifikuje się do poziomu najwyższego.
| Pozycja | Koszt netto | Dotacja |
|---|---|---|
| Gruntowa pompa ciepła z dolnym źródłem | 90 000 zł | 65 000 zł |
| Ocieplenie ścian, dachu i podłogi oraz wymiana okien | 127 000 zł | 83 000 zł |
| Audyt i świadectwo | 2 000 zł | 1 600 zł |
| Razem | 236 820 zł brutto | 149 600 zł |
Tu widać oba sufity naraz. Same stawki jednostkowe na termomodernizację dawały 126 500 zł, ale limit łączny w poziomie najwyższym wynosi 83 000 zł i to on rozstrzyga. Pompa gruntowa ma osobny limit: 45 000 zł na urządzenie plus 20 000 zł na dolne źródło, więc przy koszcie 90 tysięcy netto wypłata zatrzymuje się na 65 tysiącach.
Stuprocentowe dofinansowanie pokryło w tym przypadku 63 procent rachunku brutto. Zostaje 87 220 zł do znalezienia i to jest moment na rozmowę o prefinansowaniu albo o rozbiciu prac na etapy, a nie o tym, że program obiecywał sto procent.
Ile trzeba mieć wkładu własnego na Czyste Powietrze
Wkładem własnym jest wszystko, czego dotacja nie pokrywa: 60 procent kosztów kwalifikowanych w poziomie podstawowym, 30 procent w podwyższonym, a w najwyższym co do zasady sam podatek VAT. Do tego dochodzą trzy rzeczy, o których w tabeli nie ma ani słowa.
Pierwsza to nadwyżka ponad limity. W symulacji z pompą gruntową urządzenie kosztowało 90 tysięcy netto, a limit zamknął się na 65 tysiącach. Te 25 tysięcy różnicy to wkład własny, choćbyś miał sto procent dofinansowania.
Druga to prace spoza katalogu: rozbiórka starego komina, poprawki tynkarskie po wymianie okien, opaska wokół domu po dociepleniu fundamentów, malowanie po robotach instalacyjnych. Na moim własnym remoncie ta kategoria wyszła około 12 procent budżetu i żadnej z tych pozycji nie dało się podpiąć pod dotację.
Trzecia to czas. Przy refundacji płacisz wykonawcy z własnych pieniędzy i czekasz na przelew po rozliczeniu. Prefinansowanie zmienia ten układ, bo do 35 procent dotacji dostajesz w formie zaliczki, a na rozliczenie prac objętych zaliczką masz od lipca 2026 roku 180 dni zamiast 120. Terminy i dokumenty opisałem szczegółowo tam, gdzie rozkładam na części wniosek o płatność czyste powietrze.
Praktyczna reguła z trzech symulacji: w poziomie podstawowym przygotuj na start dwie trzecie kosztu brutto, w podwyższonym mniej więcej 40 procent, w najwyższym nieco ponad jedną trzecią. To i tak więcej, niż wynika z samych procentów z tabeli.

Jakie grzejniki do programu Czyste Powietrze
Program nie prowadzi listy dopuszczonych grzejników. Wymiana instalacji centralnego ogrzewania razem z grzejnikami jest kosztem kwalifikowanym z limitem 8 200 zł w poziomie podstawowym, 14 350 zł w podwyższonym i 20 500 zł w najwyższym, o ile idzie w parze z wymianą źródła ciepła. W tym samym limicie mieści się instalacja ciepłej wody, a prace towarzyszące nie mogą przekroczyć 10 procent tej kwoty.
Przy pompie ciepła sens mają wyłącznie odbiorniki niskotemperaturowe: ogrzewanie podłogowe albo grzejniki przewymiarowane tak, żeby oddały moc przy zasilaniu 35-45 stopni. Klasę efektywności pompy ocenia się przy 55 stopniach właśnie dlatego, że większość domów w programie ma starą instalację grzejnikową. Stare żeliwo i wąskie płytówki z lat dziewięćdziesiątych zmuszą pompę do pracy przy wysokiej temperaturze zasilania, a to podnosi rachunek za prąd o kilkadziesiąt procent. Wymieniłem u siebie osiem grzejników przy okazji montażu pompy i to była najlepiej wydana część budżetu, choć w kosztorysie wyglądała na pozycję do skreślenia.
Na co uważać przy dotacji Czyste Powietrze
Sześć rzeczy zabiera ludziom pieniądze najczęściej i żadna nie wynika ze złej woli funduszu. Wszystkie da się przewidzieć przed podpisaniem umowy z wykonawcą.
Dotacja nigdy nie przekroczy kwoty z faktury. Limit to sufit, nie obietnica. Kupisz pompę taniej, dostaniesz procent od tego, co zapłaciłeś. To właśnie zaskoczyło mojego sąsiada.
Limit działa osobno na każdą pozycję. Osobno na źródło ciepła, osobno na instalację, osobno na ocieplenie ścian, osobno na okna. Niewykorzystanych trzech tysięcy z jednej kategorii nie przerzucisz do drugiej, nawet jeśli w sumie mieścisz się w limicie łącznym.
VAT zostaje po twojej stronie. Wszystkie limity liczy się od kwot netto. Przy inwestycji na 100 tysięcy netto podatek to około 8 tysięcy przy stawce 8 procent na roboty w budynku mieszkalnym i te pieniądze musisz mieć niezależnie od poziomu dofinansowania.
Urządzenie spoza listy ZUM to zero wypłaty. Liczy się stan listy w dniu wystawienia faktury, nie w dniu, w którym oglądałeś ofertę. Jak zweryfikować konkretny model, rozpisałem w poradniku o tym, jak sprawdzić urządzenie na liście ZUM.
Audyt musi być przed pracami. Odwrotna kolejność potrafi wywrócić dotację na całą termomodernizację, a nie tylko na sam audyt. Faktury starsze niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku i tak nie wejdą do rozliczenia.
Nie ma oficjalnej listy wykonawców. Firma, która powołuje się na certyfikat programu albo obiecuje załatwienie maksymalnej kwoty, opowiada bajki. Wykonawcę wybierasz na własne ryzyko, a wsparcie operatora przy poziomie podwyższonym i najwyższym jest bezpłatne.

Czy opłaca się korzystać z programu Czyste Powietrze
Opłaca się, jeśli i tak wymieniasz kocioł albo docieplasz dom. Nie opłaca się, jeśli inwestycję wymyślasz pod dotację. Każde tysiąc złotych dopłaty ciągnie za sobą od 400 do 1 500 złotych z twojej kieszeni, zależnie od poziomu, więc to nadal jest twój remont, tylko tańszy.
Druga strona rachunku to rachunki za ogrzewanie. Wymiana kopciucha na pompę ciepła w ocieplonym domu o powierzchni 120 metrów zbija roczny koszt mniej więcej z 8-10 tysięcy złotych do 4-5 tysięcy. Przy wkładzie własnym 50 950 zł z pierwszej symulacji zwrot wychodzi po jedenastu, dwunastu latach. W poziomie podwyższonym ten sam zakres prac kosztuje własnych pieniędzy o połowę mniej i zwrot schodzi poniżej siedmiu lat. Dlatego w wyższych poziomach pytanie o opłacalność praktycznie nie istnieje, a w podstawowym trzeba je sobie zadać uczciwie i policzyć na własnych rachunkach za węgiel.
Najczęściej zadawane pytania
Ile można dostać zwrotu z programu Czyste Powietrze?
Maksimum to 170 100 zł, ale ta kwota wymaga jednoczesnego spełnienia trzech warunków: poziomu najwyższego, gruntowej pompy ciepła i budynku zużywającego powyżej 140 kWh na metr rocznie. Realny przedział dla większości gospodarstw to 25-50 tysięcy złotych, co pokazują trzy symulacje wyżej.
Jaka jest tabela dofinansowania w programie Czyste Powietrze w 2026 roku?
Obowiązuje Załącznik nr 2 w wersji dla wniosków składanych od 20 lipca 2026 roku, z podniesionymi o około 10 procent stawkami na ocieplenie, okna, drzwi i bramy garażowe. Limity łączne na termomodernizację zostały bez zmian: 33 200, 58 100 i 83 000 zł. Wniosek złożony wcześniej rozliczasz według stawek z dnia rejestracji, bez wyrównania w górę.
Czyste powietrze ile dofinansowania na sam piec?
Na gruntową pompę ciepła od 18 000 do 45 000 zł plus od 8 000 do 20 000 zł na dolne źródło, na pompę powietrze/woda o podwyższonej klasie od 14 080 do 35 200 zł, na kocioł na pellet lub zgazowujący drewno od 8 200 do 20 500 zł. Wymiana samego źródła bez termomodernizacji wchodzi w grę tylko wtedy, gdy audyt wykaże niskie zapotrzebowanie budynku na energię.
Ile trzeba być właścicielem, żeby skorzystać z programu Czyste Powietrze?
Zasada podstawowa to trzy lata własności lub współwłasności przed złożeniem wniosku. Rok wystarczy, jeśli masz co najmniej 50 procent udziałów i nabyłeś je kupnem, darowizną od rodziców albo dziadków lub umową o dożywocie z nimi. Spadek i zasiedzenie zwalniają z wymogu całkowicie, przy dowolnej wielkości udziału.
Czy dotacja obejmuje VAT?
Nie. Dotacja liczy się od kwot netto, więc podatek pokrywasz sam nawet przy stuprocentowym poziomie dofinansowania. Przy robotach w budynku mieszkalnym stawka wynosi zwykle 8 procent, przy audycie i świadectwie 23 procent. W trzeciej symulacji sam VAT to około 17 tysięcy złotych.
Tabela dofinansowania Czyste Powietrze – co z tego zapamiętać
Tabela dofinansowania Czyste Powietrze podaje sufity, a nie wypłaty. Wypłata to zawsze mniejsza z dwóch liczb: procent od faktury albo stawka jednostkowa, liczona osobno dla każdej pozycji kosztorysu. Ustal swój poziom, przelicz metry, odejmij VAT i dopiero potem patrz na kolumnę. Kiedy będziesz miał gotowy kosztorys, resztę roboty załatwia czyste powietrze wniosek składany przez generator. A jak już liczyłeś swoją inwestycję, napisz w komentarzu, ile wyszło na papierze, a ile po rozliczeniu. Te dwie liczby rzadko się pokrywają i z tej różnicy da się wyciągnąć najwięcej.




